Godziny otwarcia
Pon - Pt: 8:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 14:00

Rehabilitacja dzieci (Warszawa) metodą PNF

Metoda PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation) oznacza torowanie nerwowo-mięśniowe. Ćwiczenia mają na celu zwiększyć siłę mięśni i zakres dotychczasowych ruchów u małych pacjentów. Podstawowym celem terapii jest praca nad prawidłowym funkcjonowaniem stawów i mięśni.

Najważniejsze założenia w rehabilitacji niemowląt metodą PNF

Pracując tą metodą, postrzegamy ciało dziecka w sposób całościowy. To znaczy, że nie ograniczamy się tylko do pracy z niesprawną częścią ciała, ale wykorzystujemy w terapii również silne i zdrowe regiony ciała. Dzięki temu uzyskujemy aktywność ruchową w słabszych czy uszkodzonych obszarach.

Istotą metody PNF w rehabilitacji dzieci jest intensywne pobudzenie ekster- i proprioreceptorów oraz różnych sfer kory mózgowej. W ten sposób ułatwiamy (poprzez torowanie) ruch w obszarze uszkodzonym.

Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Każdy ruch odbywa się w trzech płaszczyznach, co wymusza zaangażowanie do pracy maksymalnej ilości włókien mięśniowych. Wielokrotnie powtarzany ruch może spowodować utworzenie nowego wzorca ruchowego, czyli przywrócić przewodnictwo nerwowe w uszkodzonym obszarze.