Godziny otwarcia
Pon - Pt: 8:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 14:00

Metoda Vojty – rehabilitacja dzieci i niemowląt

Na metodę Vojty składają się dwie części – diagnostyczna i terapeutyczna. Zadaniem części diagnostycznej jest wychwycenie u niemowlęcia już w pierwszych tygodniach życia zaburzeń w rozwoju psychoruchowym. Zadaniem części terapeutycznej jest rozpoczęcie na tyle wczesnej rehabilitacji, żeby patologiczne wzorce motoryczne nie mogły zostać utrwalone.

Metoda Vojty bazuje w tym zakresie na założeniu, że w programie nazywanym ontogenezą ruchową są genetycznie zapisane wzorce lokomocji, które definiują indywidualny program rozwoju ruchowego człowieka. Zgodnie z tą koncepcją wzorce określające przede wszystkim mechanizmy niezbędne do zmiany pozycji ciała, pionizowania się oraz chodu są tożsame każdemu człowiekowi od poczęcia i ujawniają się automatycznie, w miarę rozwoju centralnego układu nerwowego. Rozwój ruchowy człowieka postępuje zgodnie z tymi wzorcami. Wszelkie odstępstwa od nich wymagają rehabilitacji, czemu właśnie służ aspekt terapeutyczny metody Vojty.

metoda vojty warszawa
laughing 3 years baby girl

Metoda Vojty – rehabilitacja Warszawa

Dziecko, u którego nie zdiagnozowano żadnych zaburzeń w rozwoju psychoruchowym czerpie z programu ontogenezy ruchowej. Niemowlę z uszkodzonym centralnym układem nerwowym nie jest wstanie odczytywać informacji zakodowanych w programie ontogenezy, gdyż droga do nich jest zablokowana. Wówczas bodźcem aktywującym i wyzwalającym genetycznie zakodowane mechanizmy lokomocji jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja niemowląt i dzieci.

Program rehabilitacji aktywujący i wyzwalający genetycznie zakodowane mechanizmy lokomocji został opracowany przez czeskiego neurologa, którego nazwisku metoda Vojty zawdzięcza swoją nazwę. Z programem Vaclava Vojty pracują fizjoterapeuci na całym świecie, także na terenie miasta Warszawa.

Przebieg rehabilitacji

Metoda Vojty zakłada rehabilitację niemowląt oraz starszych dzieci. Najlepsze efekty przynosi u pacjentów, u których nie doszło jeszcze do wytworzenia i utrwalenia zastępczych wzorców motorycznych. Jej celem terapii prowadzonej zgodnie z metodą Vojty jest aktywacja u dzieci z utrwalającą się  motoryką zastępczą fizjologicznych wzorców motorycznych.

Żeby terapia przyniosła zamierzone rezultaty ćwiczenia należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia. Jedna sesja terapeutyczna może trwać do 5 do 20 minut, dlatego w terapii metodą Vojty bardzo ważną rolę odgrywają rodzice oraz opiekunowie dziecka, którzy często ćwiczą z dzieckiem powtarzając ćwiczenia zalecone przez terapeutę.

Do współpracy zapraszamy rodziców z terenu miasta Warszawa. Rehabilitację metodą Vojty prowadzimy w naszym gabinecie oraz w domach klientów. Działamy w okolicach Tarchomina i Białołęki zapewniając kompleksową opiekę terapeutyczną dzieci od pierwszych dni życia.